Jakie wymogi muszą spełniać firmy proponujące transport osób?

Jak wiadomo polskie prawo zakłada niezwykle surowe kary za nieegzekwowanie przez przewoźników wszystkich zasad dotyczących przewozu osób. Naprawdę w wielu przypadkach kontrole przeprowadzane są w aspekcie przewoźników, jacy zajmują się przewożeniem dzieci, na przykład na wycieczki szkolne lub ewentualnie kolonie. Istnieje nawet zapis, który mówi o tym, iż przed planowanym wyjazdem, każdy rodzic ma prawo zameldować wyjazd dzieckana policję. Wtedy wysyłany zostaje patrol, który ma za zadanie przeprowadzić dokładną kontrolę. Rzecz jasna w takiej sytuacji sprawdza się najpierw trzeźwość kierującego.

Kolejnym etapem tak przeprowadzanej kontroli jest sprawdzenie stanu technicznego auta. Wiadomo jakkolwiek, że autobus, jaki jest wadliwy nie powinien wyjeżdżać na drogę. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy wiezie kilkadziesiąt dzieci. Policja ma prawo też zażądać od kierowcy tak zwanej książki przewozowej. Powinien w nią być wyposażony każdy autokar, który prowadzi przewóz ludzi – zobacz przewóz osób Wodzisław Śląski. W takiej książce wpisuje się miejsce zaczęcia podróży, punkt docelowy oraz miejsca przekraczania granicy, jeśli ma to miejsce. Poza tym policja przeprowadzająca kontrolę może także zażyczyć sobie przekazania informacji zapisanych na tachografie. Przede wszystkim służy to sprawdzeniu, czy kierowcy przestrzegają ustawowo określonego czasu pracowania. A tutaj przepisy są wybitnie restrykcyjne.

Jak najbardziej trzeba także pamiętać o tym, że pojazd transportujący dzieci oraz młodzież musi być oznakowany szczególnymi tablicami, aby inni użytkownicy ruchu mieli świadomość, że danym autobusem przewożone są dzieci oraz ze w związku z tym trzeba zachować wzmożoną ostrożność. Zgodnie z przepisami, transport osób powinien odbywać się też w obecności pilota wycieczek, który może wylegitymować się nadzwyczajnymi uprawnieniami. Jeżeli jest to wyjazd zagraniczny, pilot musi posiadać też potwierdzoną znajomość języka kraju docelowego lub ewentualnie innego języka, który został omówiony z zagranicznym kontrahentem. W trakcie podróży należy robić wyznaczonej długości przerwy, a w trakcie jazdy autokarem wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy.

Recommended Articles