Czemu osoby podróżujące do USA muszą się rejestrować w ESTA?

Stany Zjednoczone mają ogromnie dużo do zaoferowania jeśli chodzi o turystykę. Na ich dokładne pozwiedzanie i zobaczenie atrakcji które są tego warte należałoby dysponować kilkumiesięcznym urlopem. Na szczęście dziś osoby planujące wybrać się w taką długą podróż, mają dużo łatwiej niż przed kilku laty. Przed rokiem 2019 zamierzając wjechać na teren Stanów każdy posiadać musiał wizę wjazdową. A przyznanie takiej wiązało się z potrzebą złożenia odpowiedniego wniosku, dokonania opłaty i rozmowy z konsulem. I wcale nie było żadnej gwarancji, że koniec końców taką wizę się dostanie, bo praktycznie wszystko zależne było od kaprysu jednej osoby.

Dzisiaj Polska jest obsługiwana w ruchu bezwizowym, co będzie oznaczać że przyjazd do USA w celach medycznych albo turystycznych wymaga zgłoszenia w systemie ESTA. Rejestracja tam jest dość łatwa, wymaga bowiem wysłania dedykowanego formularza. Konieczny warunek to dysponowanie paszportem z chipem, numer dokumentu też stanowi jeden z elementów zgłoszenia. Otrzymane zezwolenie ważne jest przez okres dwóch lat, i jego posiadacz może wiele razy w tym czasie jeździć do Stanów.

Jeżeli z jakiegoś powodu wniosek esta do stanów zjednoczonych zostanie odrzucony, to wtedy do dyspozycji jest standardowa procedura o wizę, z rozmową z urzędnikiem konsulatu. Przy wypełnianiu formularza ESTA dobrze jest czasem skorzystać z pomocy pośrednika. Dokładnie on zweryfikuje dane z formularza, czy jest z nimi wszystko w porządku, a poza tym w razie ewentualnych problemów będzie służyć pełnym wsparciem i pomocą.

Recommended Articles